rowerowa jazda na orientację

MTBO, czyli co?

Na początek kilka słów wrowadzenia z myślą o osobach jeszcze niezorientowanych w temacie MTBO. Czyli krótki opis tego, co właściwie kryje się pod tą nazwą, na czym ogólnie rzecz biorąc to polega, oraz jaka jest tego historia.

MTBO to angielska nazwa pochodząca od słów „mountain bike orienteering“, które oznaczają „jazdę na orientację rowerem górskim“. Lub jak przyjęło się to w Polsce – „rowerową jazdę na orientację“ (RJnO).

Jest ona jednym z czterech sportów orientacyjnych, jakie można uprawiać na świeżym powietrzu. Odmianą kolarstwa górskiego, które łączy w sobie ściganie się oraz nawigowanie przy pomocy specjalnie przygotowanej mapy oraz kompasu.

Zawody najczęściej odbywają się w lesie, który daje wiele możliwości wyboru trasy. Zawodnicy poruszają się w nim po drogach i ścieżkach, aby zaliczyć kolejne punkty kontrolne umieszczone w określonych lokalizacjach. Czytanie mapy oraz jej interpretacja pozwalające zdecydować, która trasa od jednego punktu do drugiego jest najlepsza, a także zapamiętanie jej (tudzież przypominanie jej sobie podczas szybkiej jazdy), stanowią nie lada wyzwanie – stąd w zawodach tych nie chodzi tylko o prędkość. Niemniej, zawodnik, który w najkrótszym czasie prawidłowo zlokalizuje wszystkie punkty wygrywa wyścig.

Zawody są dostępne dla rowerzystów o różnym poziomie umiejętności i mogą być one zarówno wyczynowe, jak i rekreacyjne, organizowane głównie w celach towarzyskich. Dostępne są kategorie dla kobiet, mężczyzn, par oraz większych grup, w wieku od 10 do nawet ponad 80 lat.

MTBO jest sportem stosunkowo młodym, jako że jego początki sięgają dopiero końca lat 80-tych, kiedy to zaczęto go uprawiać na poziomie wyłącznie klubowym w krajach, w których kolarstwo górskie było popularną aktywnością ruchową na świeżym powietrzu. Jednak od tamtej pory stale się rozwija, o czym świadczy chociażby rosnąca liczba krajów, w których organizowane są mistrzostwa krajowe – w 1997 roku było 12, podczas gdy w 2009 (12 lat później) ich liczba wzrosła już do 58. Co więcej, w międzyczasie zaczęły być organizowane także duże imprezy rangi międzynarodowej. Do 2003 roku był nim Puchar Świata, który został przywrócony w 2010 roku. Od 2002 roku, organizowane są Mistrzostwa Świata, których pierwszym gospodarzem było miasto Fontainebleau we Francji. A od 2006 roku, z kolei Mistrzostwa Europy, które jako pierwsza gościła u siebie już o wiele bardziej znana wszystkim Warszawa.

Tak więc, pomimo już grubo ponad 40-letniej historii, MTBO wciąż należy uznawać za dyscyplinę sportu stosunkowo młodą, jak już wspomnieliśmy. Choć bez wątpienia jeden z faktów, który przytaczamy na naszym blogu stanowi niemałą sensację w tej kwestii.