INNE FORMY ZAWODÓW W ROWEROWEJ JEŹDZIE NA ORIENTACJĘ

    W Polsce oraz kilku innych krajach rozgrywane są zawody pod nazwą scorelauf. Ta forma zawodów jest bardzo popularna zwłaszcza w Czechach. W Polsce do 2007 roku rozgrywane były Mistrzostwa Polski na tym dystansie, jednak ze względu na nomenklaturę przyjętą przez Międzynarodową Federację Orientacji Sportowej (IOF) dystans ten nie znalazł się w jej wykazie. Podczas organizacji tego typu zawodów można robić zarówno start interwałowyjak i masowy, gdyż zawodnicy wybierają różne warianty pokonania trasy. Zawody na tym dystansie można rozgrywać używając map w skali 1:10 000, 1:15 000, 1:20 000. Długości tras są podobne do tych jakie mamy na dystansie klasycznym. Zasady rozgrywania zawodów lub treningu w tej formie polegają na tym, że zawodnik ma naniesione na mapie wszystkie punkty kontrolne wraz z ich oznaczeniem kodowym, ale nie są one ponumerowane, ani połączone ze sobą. Zadaniem zawodnika jest potwierdzenie swojej obecności na wszystkich punktach kontrolnych, które ma wyrysowane na mapie w dowolnie wybranej przez siebie kolejności. Zadaniem zawodnika (na linii startu) po otrzymaniu mapy jest samodzielne wybranie optymalnego (najkrótszego) wariantu pokonania całej trasy. W tym celu organizator na starcie powinien zapewnić flamaster lub inny kolorowy pisak do wykreślenia połączeń PK przez zawodnika w takiej kolejności w jakiej chce on je potwierdzać. Nie ma jednak obowiązku korzystania z tego rodzaju udogodnień i niektóre osoby pokonują trasę dzięki umiejętności zapamiętywania przebytej trasy i punktów kontrolnych, które już potwierdzili. Jest, to jednak dość ryzykowne i czasami się zdarza, że zawodnik potwierdza dwa razy ten sam punkt kontrolny, co nie jest błędem, ale powoduje stratę czasu. Bywają też sytuacje w których zawodnik zapomina potwierdzić jakiś punkt kontrolny, co już powoduje jego dyskwalifikację. Dlatego dobrze jest przed wyruszeniem na trasę zaznaczyć sobie na mapie schemat kolejności jej pokonania. W trakcie pokonywania trasy zawodnik może skorygować swoje wcześniejsze plany pokonania trasy.
Scorelauf jest też bardzo dobrą formą treningu dla zawodników, wymagającą od nich dodatkowych umiejętności wyboru optymalnej trasy.
Na stronie 39 mapa z zawodów w formie Scorelauf ze wszystkimi punktami kontrolnymi, a poniżej podane kody punktów kontrolnych dla poszczególnych kategorii wiekowych. Zawodnicy w poszczególnych kategorach wiekowych otrzymują na starcie mapę, tylko z tymi punktami kontrolnymi, które muszą odnaleźć w terenie.
Wykaz punktów kontrolnych do potwierdzenia przez zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych, dystans scorelauf. Mapa na stronie 39.

tl_files/poradnik/wykaz_ponktow_kontrolnych.jpg

tl_files/poradnik/mapa_mogilno.jpg

Ciasteczka :Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.